Kulüp Tarihçesi

Kütahya Yeşilayspor; Türkiye Yeşilay cemiyeti Kütahya Şubesi (Yöneticileri, önde gelenleri ve üyeleri) tarafından 1965 yılında gençlerin kötü alışkanlıklardan kurtulması, zamanlarını kahve köşeleri yerine yeşil sahalarda geçirmeleri (sporun amaç olarak kullanılması) amacıyla Yeşilay Cemiyeti Kütahya Şubesinin çatısı altında fakat ayrı bir dernek olarak kurulmuştur.

Kurulduğu yıldan itibaren binlerce genci (14350 lisanslı sporcu) Yeşilay çatısı altına çekmeyi başarmış, Yeşilay ufku ve idealleriyle tanıştırmış, sadece lisanslı sporculara değil onların aileleri, çevresi ve dahası Kütahya kamuoyunda çok taraftar bulmuş takdir ve övgüyle karşılanmıştır. Yeşilay spordan yetişen gençler şimdi yaşlı ve orta yaşlı olarak Kütahya da spor ekonomi ve siyaset alanlarında ahlaklı ve mütedeyyin yaşayayışları ile hem örnek olmuşlar hem de hizmet etmiş ve etmektedirler.

Yeşilay Spor’un kuruluşundan beri yaptığı hizmetler Yeşilay Genel Merkezinin de kısa sürede dikkatini çekmiş Rahmetli Genel Başkan Selahattin Kaptanağası defalarca Kütahyaya gelerek çalışmaları zevkle izlemiş, şuan merkezde bulunan mülkleri de Yeşilay sporlu çocuklara hizmet etmesi için özellikle satın alarak hizmete katkı sağlanmıştır. Ayrıca Genel Merkez Türkiye’deki diğer şubelere başarısından dolayı Kütahya Yeşilay şubesini ve Yeşilay spor’u örnek göstermiştir. 

Başarılarımız

Kütahya Yeşilay şubenin hiç bir geliri yok iken Yeşilayspor 1977-1989 yılları arasından futbol, basketbol, voleybol dallarında minik, yıldız, genç ve büyük takımlarda her yıl Kütahya Şampiyonu olup Türkiye şampiyonlarına katılmış, Türkiye çapında da dereceler elde ederek o yıllarda Tercüman gazetesi başta olmak üzere ulusal gazetelerde imkansızlıklar içinde böyle başarılar yakalayan Anadolu kulübü diye övgüyle yazılar kaleme almışlardır.